تبلیغات
علم محیط زیست

علم محیط زیست
محیط زیست برای همه 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عامل اصلی آلودگی هوا درشهرهای بزرگ ایران چیست؟
ابر برچسب ها

Report:
Environmental activists against Qolhak Garden problem


روزنامه تهران امروز، 15 آبان 1390، شماره 754، صفحه 11


لینک زیر را ببینید:

http://tehrooz.com/1390/8/15/TehranEmrooz/754/Page/11/


متن گزارش:

اعتراض فعالان زیست محیطی به وقایع باغ قلهك

مهدیه تقوی‌راد


وقایع باغ قلهك كه با شكایت شهردار تهران وارد فاز جدیدی شده است، پس از انتشار بیانیه سفارت انگلیس در مورد دلایل قطع بیش از 300 اصله درخت، اعتراض گسترده فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است. فعالان زیست محیطی كه حساسیت خاصی روی اكو سیستم و منابع طبیعی كشور دارند بعد از مطلع شدن از این اقدام مدیریت شهری و به رغم تمام مشكلات و كم توجهی‌های مسئولان دولتی در خصوص محیط‌زیست از این اقدام شهرداری حمایت كرده و همسو با نمایندگان مردم در خانه ملت خواستار برخورد جدی با این مسئله شدند. قطع 300 اصله درخت در شهری چون تهران كه از آلودگی هوا رنج می‌برد و در منطقه قلهك كه به رغم واقع شدن در شمال تهران از آلودگی بالا رنج می‌برد نه تنها باعث كم شدن سرانه فضای سبز در پایتخت می‌شود بلكه این اقدام باعث كوچ دائمی پرندگان و به هم خوردن اكو سیستم منطقه شده و در از بین رفتن زیستگاه‌های جانوری هم نقش مهمی دارد. یك كارشناس ارشد محیط‌زیست با بیان این نكته كه قطع درختان باغ قلهك به هیچ عنوان قابل جبران نیست، گفت: این باغ در محدوده خود به عنوان ریه تنفسی برای تهران عمل می‌‌كرده، آثار تخریب زیست محیطی آن به مراتب بالاتر از قیمت قطع درختان است كه در میان مدت به هیچ عنوان قابل جبران نیست.سفارت انگلستان در بیانیه‌ای كه صادر كرد وقوع توفان را دلیل قطع درختان باغ قلهك عنوان كرد، ادعایی كه به عنوان مضحك‌ترین ادعاها در این‌باره عنوان شده. چراكه در صورت وقوع توفان در این ناحیه درختان خیابان شریعتی و باغ‌های مجاور باغ قلهك نیز باید دچار همین عارضه می‌شدند این درحالی است كه ظاهرا توفان فقط در ضلع غربی باغ وزیدن گرفته و به ضلع شرقی كاری نداشته است. بال‌افكن،‌كارشناس ارشد محیط‌زیست در این باره گفت:‌در طول ماه‌های اخیر توفانی كه با شدت بالا بتواند در شعاع گسترده‌ای موجب درهم شكستن درختان شده باشد به نحوی كه در یك نقطه فقط 310 درخت را درهم بشكند و به اطراف آن آسیبی نرساند، گزارش نشده است مگر آنكه بگوییم عذابی از آسمان در آن نقطه بر باغ قلهك بر سر انگلیسی‌ها فرود آمده است! وی یادآوری كرد: اساسا دامنه تخریب توفانی كه با این شدت، درختان كهنسال را در هم بشكند، می‌تواند برای منازل و مناطق مسكونی منطقه وسیعی از جمله ساختمان‌های خود باغ قلهك خطر آفرین باشد. 

وی ارزش آثار تاریخی مربوط به باغ قلهك را كمتر از آثار زیست محیطی آن ندانست و گفت: با توجه به مجموعه كاخ‌های قدیمی در این باغ و همچنین آثار بر جا مانده ناشی از موشك‌باران رژیم بعثی عراق در محوطه باغ، ضروری است مسئولان بخش میراث فرهنگی كشور و دیگر نهادهای ذی‌ربط در این موضوع نیز با جدیت بیشتری ورود كنند و نگذارند با دروغ پردازی سفارت انگلستان دامنه تخریب با ارزش تاریخی گسترش یابد. آن هم در شرایطی كه شهرداری لندن حتی اجازه تعویض یك پنجره در بخش مركزی شهر لندن كه مجموعه‌ای تاریخی است را به هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نمی‌دهد. 

انگلیسی‌ها فرهنگ زیست محیطی ندارند 

پروفسور علی یخكِشی نیز با اشاره به قطع درختان باغ قلهك گفت:‌قطعا افرادی كه مرتكب چنین خطایی شده‌اند نه تنها فرهنگ زیست محیطی ندارند بلكه آدم‌های با فرهنگی نیز نیستند و از اهمیت موضوع بی‌خبر هستند. این فعال زیست محیطی با اشاره به این نكته كه اگر تعداد درختان قطع شده 300 اصله بوده یعنی مساحتی بیش از یك هكتار فاقد فضای سبز شده است، گفت: معمولا یك هكتار فضای سبز 5/ 2 تن اكسیژن در سال تولید می‌كند كه این مقدار اكسیژن مورد احتیاج 19 نفر در سال است و مواد آلاینده مثل گرد و غبار و گازهای سمی هوا راموقع كربن گیری جذب می‌كند و به همین مقدار نیز هم از آلودگی محیط كم می‌كند و هم باعث كمتر شدن سر و صدای محیط می‌شود . وی با اشاره به این نكته كه این باغ ماوای بسیاری از پرندگانی است كه در تهران كمیاب هستند، گفت:‌ با قطع درختان این باغ تعداد زیادی از پرندگان از این محل كوچ كرده و به تدریج تهران از پرنده عاری خواهد شد. پروفسور یخكشی با اشاره به قوانین جهانی در خصوص قطع درختان گفت:‌ در همه جای دنیا و همه كشورهای پیشرفته دنیا هیچ‌كس نمی‌تواند بدون دلیل درختی را قطع كند. چرا كه این كار باعث از بین رفتن فضای سبز می‌شود. به گفته این فعال زیست محیطی سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌هایی كه در زمینه محیط‌زیست كار می‌كنند از جمله SAO و USDP و سایر سازمان‌های مرتبط با محیط‌زیست به طور جد تلاش می‌كنند تا گیاهان و جانوران كره زمین را حفاظت كنند و در این راستا سالانه صدها میلیون دلار از طریق سازمان ملل به كشورهای جهان برای حفظ محیط‌زیست داده می‌شود. 

كاهش جاذب‌های آلودگی در قلهك 

دكتر مزدك دربیكی، فعال زیست محیطی نیز با اشاره به قطع درختان باغ قلهك گفت:‌‌قطع درختان در تهران سرانه فضای سبز را به شدت كم می‌كند. این درحالی است كه در محله قلهك به دلیل شرایط خاص توپوگرافی آلودگی بالایی وجود دارد و در صورت قطع درختان جاذب‌های آلودگی كم شده و ریسك بالایی از نظر آلودگی هوا در این منطقه صورت می‌گیرد. وی با اشاره به ساخت و سازهایی كه در این منطقه صورت می‌گیرد و تراكم بالای جمعیتی در آن،‌گفت:‌ نیاز به افزایش فضای سبز در این منطقه احساس می‌شود و در صورت قطع درختان در محدوده قلهك كه ریسك آلودگی هوا رادارد، به نوعی سیاست‌های افزایش سرانه فضای سبز تهران تحت الشعاع قرار می‌گیرد.دربیكی با اشاره به این نكته كه جایگزین درختان قطع شده، كار دشواری، گفت: اگر به تعداد درختان قطع شده در باغ درخت كاشته شود این درختان به‌دلیل جوان بودن كمتر می‌توانند در جذب آلودگی موثر باشند و میزان آسیب دیدگی آن‌ها هم در برابر آلایندگی‌ها كمتر است و ممكن است این درختان جوان در اثر آلایندگی‌ها از بین بروند. وی تصریح كرد:‌ در صورتی كه چندین برابر درختان قطع شده، درخت در این محل كاشته شود و مراقبت دقیقی از آنها صورت پذیرد می‌توان تخمین زد كه چقدر این درختان دركنار سایر عوامل در كاهش آلودگی هوای منطقه موثرهستند. این فعال زیست محیطی در پاسخ به این پرسش كه چرا تا كنون فعالان زیست محیطی و NGO‌ها تا كنون واكنشی در این باره از خود نشان نداده‌اند، گفت:‌عدم اطلاع رسانی دقیق در این خصوص از دلایلی است كه باعث شده تا سازمان‌های مردم نهاد تا كنون در این باره موضع گیری نكنند از طرف دیگر بحث نبود ساختارهای منسجم در سازمان‌های مردم نهاد و مشكلات شدید مالی این سازمان‌ها و زیاد شدن مشكلات زیست محیطی در كشور باعث شده تا سازمان‌های مردم‌نهاد توان این را نداشته باشند تا وارد این مسائل شوند. 

اقدام انگلیسی‌ها تخریب میراث طبیعی تهران بوده است 

مهندس محمود درویش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ومرتع نیز با اشاره به این نكته كه نه تنها در تهران بلكه در تمامی دنیا قطع درختان جرم و خلاف قانون است،‌گفت:‌ در شرایطی قطع درختان مجاز است كه مجوزهای لازم را از اداره منابع طبیعی گرفته شود. اما زمانی كه درختان یك باغ توسط سفارتخانه‌های خارجی قطع شود وضعیت عجیب‌تر می‌شود.وی در گفت و گو با تهران امروز گفت: در حال حاضر كشورهای غربی این ادعا را دارند كه كشورهای جهان سوم ملاحظات محیط‌زیست را رعایت نمی‌كنند و آنها برای حفظ محیط‌زیست این اصطلاح را به كار می‌برند كه همه مردم دنیا ساكن یك كشتی (لایه‌ازن) هستند كه برای جلوگیری از سوراخ شدن این كشتی باید كارهایی انجام داد. درویش تصریح كرد:‌تمامی فعالان محیط‌زیست دنیا براین باورند كه به لحاظ محیط‌زیستی درختان سودمند هستند و در كلانشهری مانند تهران نیز كه با معضل آلودگی هوا روبه‌رو هستیم و سرانه فضای سبز تهرانی‌ها در كمیت قرار دارد باید در حفظ گونه‌های مختلف درختی كوشا باشیم. عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ومرتع با محكوم كردن قطع درختان باغ قلهك توسط سفارت انگلیس گفت:‌‌ درختان این باغ قدیمی بوده و جزو میراث طبیعی تهران به حساب می‌آیند و قطع آنها قطعا كار درستی نبوده است. این در حالی است كه در حال حاضر قوانین محیط‌زیستی حتی به مالكان نیز اجازه قطع درختان را نمی‌دهد. در واقع مالكان حق هیچ گونه دخل و تصرفی را در جابه جایی یا قطع درختان منازل خود را ندارند مگر آنكه با مراجع ذی‌صلاح هماهنگ شود.حتی در زمانی كه سازمان اوقاف قصد داشت در شهر گیلان درخت قدیمی و كهنسالی را جابه جا كند از این سازمان شكایت شد و نتوانست این كار را انجام دهد


مرکز پژوهش‏ های محیط زیست


[ دوشنبه 16 آبان 1390 ] [ 11:29 ب.ظ ] [ مریم رجائی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • علمیه
  • معنوی
  • ضایعات