تبلیغات
علم محیط زیست

علم محیط زیست
محیط زیست برای همه 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عامل اصلی آلودگی هوا درشهرهای بزرگ ایران چیست؟
ابر برچسب ها

امروزه دریاها دچار 4 معضل اصلی میباشد.

1.      منابع آلوده کننده دریایی مربوط به خشکی ها

2.      بهره برداری زیاد از منابع زنده دریایی

3.      تغییر و تخریب فیزیکی زیستگاه های دریایی و ساحلی

4.      گونه های مهاجم آبزی

 

-          آب توازن چیست؟

کشتی های بار کش و نفت کش ها برای ایجاد تعادل خود در حین مسافرت های دریایی، مقدار از آب دریا را برداشت کرده و توسط مجاری در کف و جداره کشتی ، در  مخازن خود ذخیره میکنند. استفاده از آب توازن فوایدی مانند نگه داری پایداری كشتی ها، افزایش بازدهی پروانه كشتی ها با غوطه ور شدن كامل پروانه در آب  و همچنین بالا بردن بازدهی سكان كشتی ها را شامل می شود. اما آب های برداشتی می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به محیط زیست دریا و همچنین مسائل اقتصادی و اجتماعی وارد سازد.

از این 4 معضل، انتقال گونه های آبزی به عنوان اساسی ترین اشکال وارده به آب توازن کشتی ها مطرح می شود. هر چند این عمل به صورت غیر عمد و سهوی صورت می گیرد ، اما اثرات سو جبران ناپذیر آن قابل چشم پوشی نخواهد بود.

کوه های وارداتی به دریاها به سه صورت باعث ایجاد اختلال می شوند.

·         بر هم زدن اکوسیستم ها

·         فلج کردن فعالیت های اقتصادی

·         عامل بیماری و مرگ انسان و سایر موجودات

در مورد بر هم زدن اکوسیستم ها می توان گفت، گونه های مهاجم با ورود به اکوسیستم منطقه و تغییر ساختار شبکه غذایی، باعث کاهش تنوع زیستی شده و در نهایت تغییرات اساسی را در ذخائر ژنی منطقه باعث می شود.

با ایجاد این تغییرات در اکوسیستم، اقتصاد مناطق ساحلی که عمدتا وابسته به صید و صیادی است به طور بسیار محسوسی کاهش می یابد. کاهش صنعت گردشگری و توریسم در مناطق و تهدید مناطق آبززی پروری در نزدیکی ساحل نیز از دیگر اثرات سوء اقتصادی گونه های آبزی مهاجم میباشند.

حضور گونه های مهاجم علاوه بر اثرات نامطلوب بیان شده، عاملی برای ایجاد و انتقال بیماریها در موجودات بویژه انسان و به خطر انداختن سلامت آنها محسوب می شود.

ناهی به آمار ها می تواند میزان جدی بودن این مسئه را مشخص کند. بیش از 90 درصد از کالاهای تجاری توسط کشتی ها جابه ج می شوند. در این میان روزانه 3 تا 5 میلیارد تن آب توازن توسط 85000 کشتی شناور جابه جا می شود.هر کشتی بسته به نوع و هدف و اندازه توانایی حمل آب توازن تا 130 هزار تن را دارا هستند. حدود 7 هزار گونه قادر به حمل و جابه جایی به کمک آب توازن را دارا می باشند. روزانه حدود 3 تا 5هزار گونه جدید آبی به سراسر دنیا معرفی می شوند.

در ایران با توجه به تامین 50 تا 60 درصد از کل نفت دنیا و عبور سالانه10 هزار شناور از خلیج فارس و دریای عمان، سالانه 192 میلیون تن آب توازن به همراه 400 هزار گونه جانوری جدید وارد آبهای خلیج فارس می شوند. البته قابل ذکر است که نفت کش ها علاوه بر گونه های مهاجم، سالانه 1/5 میلیون تن نفت را نیز به خلیج فارس وارد می کنند.

علاوه بر خلیج فارس، دریای خزر نیز به علت عبور و مرور کشتی ها و نفت کش ها قربانی دیگر گونه های مهاجم می باشد. در دریای خزر حدود 25 گونه غیر بومی وجود دارند که معروفترین آنها شانه دار دریایی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

مراحلی كه میكرو ارگانیسم ها برای رسیدن از یك محیط به محیط دیگرباید طی كند:

1)      برداشت آب توازن

2)      تردد كشتی

3)      تخلیه آب توازن

4)      استقرار در یك محیط جدید

آشنایی با مهمترین گونه های مهاجم آبزی

 1. کلرا
 2. کک آبی
 3. خرچنگ یک انگشتی
 4. جلبک سمی(سبز-قرمز-قهوه ای)
 5. گوبی گرد
 6. خرچنگ سبز اروپایی
 7. کتانجک آسیایی
 8. زبرا ماسل(ماسل طلائی)
 9. ستاره دریایی شمال اقیانوس آرام
 10. شانه دار شمال آمریکا

فعالیت های ایران

Ø      پروژه رفع موانع و اجرای كنترل موثر بر آب توازن و اقدامات مدیریتی در كشور های در حال توسعه از سال 1378 تا 1383 اجرا توسط سازمان بنادر و كشتیرانی با همكاری سازمان های بین المللی و ملی از جمله IMO,UNDP و GEF

Ø      كنواسیون محیط زیست دریای خزر در نوامبر سال 2003 میلادی در تهران

Ø      قطعنامه سیزدهمین همایش ارگانهای دریایی كشور (رامسر-مرداد 1384)


برچسب ها: آلودگی ها،
[ جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 12:20 ق.ظ ] [ مریم رجائی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 • علمیه
 • معنوی
 • ضایعات