تبلیغات
علم محیط زیست

علم محیط زیست
محیط زیست برای همه 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما عامل اصلی آلودگی هوا درشهرهای بزرگ ایران چیست؟
ابر برچسب ها
رفتن به طبیعت و تماشای پرندگان زیبا، تفریحی است که ده ها سال است در بین مردم دنیا رواج یافته و علاقه مندان فارغ از نوع شغل یا تخصص با شوق و ذوق وافر به این تفریح سالم می پردازند. برخلاف تصور عامه مردم، برای پرنده نگری لازم نیست پرنده شناس باشید، علاقه مندی به طبیعت کافی است. کما اینکه زیبایی و رنگارنگی پرهای یک سهره یا زیبایی آواز یک توکا هر بیننده یا شنونده ای را تحت تاثیر قرار می دهد. آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می دانند. پرنده نگری جزءِ هیچ یک از شاخه های علوم محسوب نمی شود و یک پرنده نگر در زمره محققان به شمار نمی رود. بلکه پرنده نگری یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم یا طبیعت گردی است. جالب است بدانید پرنده شناس ها بسیار جزیی تر از پرنده نگرها به پرندگان نگاه می کنند و فقط اهداف مطالعاتی و تحقیقاتی را دنبال می کنند. در حالی که پرنده نگری لذت بردن، تجربه کسب کردن و آموختن از دنیای پر رمز و راز پرندگان است و پرنده نگرها برای کسب لذت بیشتر، از جزیی نگری پرهیز می کنند. 
( اكبر نعمتی، پرندگان ایران Iranbirds.com )

پرنده‌نگری گونه‌ای سرگرمی است که مربوط به مشاهده و بررسی پرندگان در طبیعت می‌شود. پرنده‌نگری بخشی از فعالیت بومگردی(اکوتوریسم) به شمار می‌آید.
فعال‌ترین فصل‌های سال برای پرنده‌نگری در منطقه گرمسیری به هنگام کوچ بهاره و کوچ پائیزه پرندگان است. در این فصول می‌توان بیشترین گونه‌های پرنده را مشاهده کرد زیرا آن گونه پرنده‌هایی که در منطقه ویژه‌ای آشیانه نمی‌سازند در این فصل ها از شمال به جنوب كوچ میكنند و در میان دسته پرندگان مهاجر دیده می‌شوند. از بهترین سامانه‌های پرنده‌نگری در ایران می‌توان از مرداب انزلی،جزیره قشم، دریاچه ارومیه و شبه جزیره میان‌کاله را نام برد.
( ویكی پدیا )

شناسایی پرندگان و پرنده‌نگری ( گروه پرنده نگری طُرلان )

چگونه پرندگان را بشناسیم

بسیاری از افراد علاقمند به حیات وحش و پرندگان، صرفا به این دلیل که نمی توانند یک زرده پر را از یک سهره تشخیص دهند از پیگیری و مطالعه در دنیای زیبای پرندگان خودداری می کنند. برای برخی دیگر یادگیری بعضی نامها و اصطلاحات نامانوس مربوط به پرندگان دشوار می باشد، ولی لذت بردن از عالم پرندگان، چه بطور مداوم و چه گاهگاه نه معلومات وسیع می خواهد و نه تخصص دانشگاهی. حتی کسانی که ادعا می کنند تفاوت بسیاری از پرندگان را نمی دانند مسلما عقاب، کلاغ، کبوتر، اردک، جغد و بسیاری از پرندگان دیگر را می شناسند و در حقیقت زمینه شروع کار را دارند.کما اینکه یکی از معروفترین پرنده شناسان انگلیسی کارمند راه آهن است. 
روش های شناسایی پرندگان بسیار ساده و محدود می باشد. شرط اول داشتن حوصله و پشتکار است. از هیچکس انتظار نمی رود در وهله اول هر پرنده ای را می بیند شناسایی کند. شناسایی پرندگان در صورتی میسر است که بتوان مشخصات ظاهری آنها را دقیقا مشاهده کرد. شرط دوم رعایت سکوت و آرامش است. اگر با سر و صدای زیاد و در حالی که با دوستان خود صحبت می کنیم وارد منطقه ای شویم بدون شک پرندگان زیادی را فراری خواهیم داد. ولی چنانچه در جایی کمین کرده و ساکت بمانیم موفق به دیدن پرندگان بیشتری خواهیم شد. در صورت امکان بهتر است در آغاز کار با افراد وارد همسفر شویم تا راه و رسم مشاهده صحیح پرندگان را بیاموزیم. 
پرندگان را در همه جا و در تمام فصول سال می توان مشاهده و مطالعه کرد. این کار نیاز به وسایل و تجهیزات زیاد ندارد. در بیشتر موارد داشتن کتاب راهنما، دوربین دوچشمی (در صورت امکان تلسکوپ) یک مداد و یک دفترچه یادداشت، لباس مناسب فصل، کلاه آفتاب گیر و اندکی صبر و حوصله کافی است.
لوازم مورد نیاز برای كار صحرایی

همانند هر كار یا شغل دیگری این كار (تماشای پرندگان) نیز احتیاج به لوازم و تجهیزات خاص دارد. خوشبختانه این لوازم در كشور ما خیلی گران نبوده و براحتی قابل تهیه هستند.

دوربین چشمی

دوربین ها انواع مختلف و به طبع آن كارآیی متفاوتی دارند. مناسبترین دوربین ها برای تماشای پرندگان دوربین های 30*8 و 40*10 هستند. 
عدد اول كه معمولا از عدد دوم كوچكتر است بیانگر بزرگنمایی دوربین و عدد دوم قطر عدسی شیئی دوربین بر حسب میلیمتر است.

كتاب راهنما

مسلما همه پرندگان مورد مشاهده برای ما شناخته شده نخواهند بود و لازم است كه در همان محل به تصاویر و توضیحات كتاب راهنما مراجعه و از شناسایی گونه پرنده اطمینان حاصل كنیم. 
در این زمینه كتابهای متعددی موجود می باشد كه به تعدادی از آنها اشاره می گردد:
پرندگان ایران؛ انتشارات محیط زیست؛ نوشته درك اسكات؛ علی ادهمی و دیگران
پرندگان ایران؛ انتشارات فرهنگ اسلامی؛ نوشته دكتر جمشید منصوری

The bird of the Middle east, Porter 
Birds of Britain and Europe, j. Nicolai, D. Singer.K.wothe
The Macmilan Birders Guide to European and Middl -Eastern bird

دفترچه یادداشت

سعی كنید مشاهدات خود را سریعا یادداشت نمایید. بعد از چند سال خواهید دید كه برای شما مفید خواهد بود. برای اینكار نیاز به یك دفترچه جیبی و یك مداد دارید. ترجیحا برای این كار از خودكار استفاده نكنید زیرا: در سرما خوب نمی نویسد؛ اگر رو به بالا بگیرید نمی نویسد؛ در گرما ممكن است جوهر پس بدهد و از همه بدتر اگر آب به دفترچه یادداشت شما برسد نوشته های شما پخش و مخدوش می گردد.

لباس همرنگ

تلاش كنید لباسی همرنگ محیط مورد بازدید به تن داشته باشید زیرا اگر با لباسی زرد یا سبز فسفری به طبیعت رفتید مطمئن باشید مسافران همراه شما كمترین شانس دیدن پرندگان را خواهند داشت.

كلاه آفتابگیر

گاهی مجبور خواهید بود دقایقی یا حتی ساعاتی را بدون حركت به یك نقطه خیره شوید. در اینصورت داشتن یك كلاه آفتابگیر همرنگ محیط؛ خصوصا در فصل تابستان بسیار كارآمد خواهد بود.

تلسكوپ

استفاده از تلسكوپ (اسپاتینگ اسکوپ) كمك شایانی به دیدن دقیق تر گونه ها می كند. 

دوربین عكاسی

ثبت لحظه ها و تصاویر بسیار با اهمیت است. گرفتن عكس از چند جهت قابل توجه است:
الف- گاهی اوقات عكس به شناسایی دقیق تر گونه ها كمك خواهد كرد.
ب- نوشتن یك گزارش مصور بسیار جالب تر و كاربردی تر از گزارش های بدون عكس است.
ج- اثبات حضور یك گونه یا یك اتفاق خاص
د- تكمیل آرشیو شخصی كه ممكن است بعدها تبدیل به یك كتاب یا مقاله با ارزش گردد.
ه- داشتن عكس از موجوداتی كه ممكن است در آینده نزدیك منقرض گردیده و به تاریخ بپیوندند (نظیر درنای سیبری كه 1 قطعه از ان بیشتر نمانده است. بختیاری83).
مواد خوراكی

اغلب اوقات كار در طبیعت طولانی شده و مجبور خواهید بود یك وعده غذایی را در حین انجام كار صرف نمایید.
همراه داشتن مواد غذایی سبك و مقوی می توانند شما را از زحمت پیمودن كیلومترها مسیر رفت و برگشت به اولین آبادی خلاص كنند.

لوازم دیگر

داشتن بسیاری لوازم مانند چراغ قوه؛ چاقو؛ خط كش یا متر؛ كفش مناسب سفر؛ چكمه لاستیكی (در تالابها و سواحل)؛ عینك آفتابی؛ كیف كمكهای اولیه و ... می توانند به فعالیت تحقیقی یا تفریحی شما كمك كنند.

چند سایت بسیار مفید كه میتونه كمكی به این بخش باشه:

http://www.birdwatching.ir
http://www.iranbirds.com/fa
http://www.birdsofiran.com/fa
http://birdwatcher.persianblog.ir


source: انجمن گردشگران ایران 

[ دوشنبه 16 خرداد 1390 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ مریم رجائی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • علمیه
  • معنوی
  • ضایعات